Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

Téma: První rok marvelovských seriálů na Disney+


ikona
Ojik
ABCAgent CarterAgents of S.H.I.E.L.D.Cloak & DaggercomicsDaredevildisney+FreeformHawkeyeHelstromHuluJessica JonesKevin FeigekomiksLokiMarvelMarvel TelevisionMCUMoon KnightNetflixRunawaysShe-HulkThe Falcon and the Winter SoldierWandaVisionWhat If...?
Co přinesla další oblast tvůrčích aktivit marvelovského bosse Kevina Feigeho? A jak jeho nová seriálová dítka ovlivní celé MCU do budoucna? 

Je velice příznačné, že Disney stihl před propuknutím globální pandemie uzavřít svoji marvelovskou Infinity ságu, čítající třiadvacet filmů, monumentálními Avengers: Endgame a epilogickým druhým Spider-Manem. V turbulentním roce 2020 zábavní konglomerát sice poprvé za jedenáct let neposlal do kin žádný nový snímek s oblíbenými superhrdiny, vzniklé nucené pauzy však znamenitě využil k doznění katarze z posledního avengerského dobrodružství a především jako překlenovacího období pro otevření nových kapitol.

Snad ještě více symbolickým bylo spuštění vlastní streamovací platformy jen pár měsíců před začátkem pandemie. Domácí izolace a zmrazený kulturní průmysl donutily v první koronavirové vlně miliony diváků usednout před televizní obrazovky nejen se zájmem o současné dění, ale i z eskapistických důvodů. Z tohoto fenoménu měly žně především právě VOD služby v čele s Netflixem. Také Disney+ nastalé situace využil bezezbytku a na závěr roku 2020 evidoval již 95 milionů předplatitelů.

Při zohlednění obou faktorů pak stěží překvapí, že před rokem odstartoval Marvel svoji čtvrtou fázi (a nejspíš i nějakou novou ságu) právě televizním počinem – sitcomovou WandaVision. Gesto uzavření jedné kapitoly a nadepsání nového čistého listu nemohlo být názornější. A více jak roční hladovění fanoušků bylo bohatě vynahrazeno, když jsme se loni dočkali hned čtyř filmů a dokonce rovnou pěti seriálů.

Než se však podíváme, jak seriálová tvorba Marvel Studios zatím ovlivnila další směřování jejich fikčního světa, dovolte mi ještě jeden kontextuální odstavec. Dodnes si pamatuji, jak jsem byl překvapen, když jsem se na podzim roku 2018 dozvěděl, že se chystá seriálový Loki s tehdy čerstvě zabitým antihrdinou. Zpětně do sebe vše pěkně zapadá. Netflixovské marvelovky začaly být krátce nato postupně rušeny, následovány těmi z produkce Hulu. O rok později, jen měsíc před startem Disney+, pak byla zrušena celá divize Marvel Television a veškerá její agenda převedena pod Marvel Studios pod přímý dohled šéfproducenta Kevina Feigeho. Svému statusu naprosté anomálie dostáli akorát Agenti S.H.I.E.L.D., jejichž závěrečná sedmá sezóna se začala vysílat až na jaře 2020. Jinak už vše bylo připraveno na velkolepou seriálovou expanzi za všechny peníze, přímo napojenou na filmový MCU a se všemi značkami hezky soustředěnými na písečku velkého bosse Feigeho.

O celé této překotné kapitole dějin televizních komiksů by stálo za to napsat samostatný článek. Upletu si na sebe bič a slíbím zde, že jednou alespoň napíšu Kult zmiňovaným Agentům; dávno si to zaslouží. Nyní se však zaměřme na aktuální dění. Přeji příjemné čtení, ale buďte varováni – na následujících stránkách nevyhnutelně očekávejte spoilery ke všem loňským seriálům od Marvelu a třetímu Spider-Manovi.

MNOHO VESMÍRŮ

Když v roce 2019 dorazili do kin přísně tajení čtvrtí Avengers, na fanoušky čekalo plno ikonických momentů a ještě více překvapení. Chytrý Hulk, Rescue neboli Pepper Potts ve vlastním obleku či četná camea byly všechno nečekané a příjemné dárky, mě však nejvíce potěšila jiná, vlastně úplně drobná scéna. Po newyorské anabázi odcestují Tony se Stevem do roku 1970 pro Tesseract na vojenskou základnu a Tony zde potkává svého otce. Ten jej sice nepozná (jak by také mohl), ale přesto si oba chytří muži dobře popovídají a Tony si konečně leccos vyjasní ve vztahu k tátovi, v němž panovaly pochyby i více jak třicet let po jeho smrti.

Když se s ním rozloučí, nastoupí Howard Stark do auta, podivuje se nad tím, koho mu jen Tony připomíná. Dveře mu podrží a souhlasně přikývne nikdo jiný než jeho šofér a komorník Jarvis s tváří Jamese D´Arcyho, kterého jsme dvě sezóny vídali v seriálové Agent Carter. Tam jej mladý Howard (ještě s tváří Dominica Coopera) pověřil asistencí Carterové na složitém vyšetřování a roztržitý britský džentlmen se stal nepravděpodobným, ale překvapivě schopným sidekickem rázné agentky.

Ptáte se, co je na tom tak zajímavého? Bylo to vůbec poprvé, kdy nějaký marvelovský film vzal na vědomí existenci marvelovských seriálů. Především vinou v úvodu popisované nevraživosti mezi filmovou a televizní divizí byly seriály ostentativně ignorovány a jejich dopady na fikční svět byly nulové. V případě seriálů na stanici ABC to přitom bylo vyloženě absurdní.

Agenti S.H.I.E.L.D. vlastně byli spin-offem agenta Coulsona, který dal s Nickem Furym dohromady Avengers. V seriálu se mihlo poměrně dost vedlejších postav z filmů a v prvních dvou řadách byl dokonale synchronizován s ději snímků právě nasazovaných do kin, které občas výrazně ovlivnil. Přesto nikdo z Avengers nikdy nezjistil, že je Coulson stále naživu. Rozklížení začalo být časem natolik markantní, že tvůrci seriálu nakonec hodili ručník do ringu a od neustále expandujícího MCU se neformálně odtrhli, aby si dovyprávěli své vlastní velké příběhy. O Thanosovi se zde sice mluví, lusknutí šíleného titána se ale seriálu nijak nedotklo.

Ambiciózní Inhumans byli po zdrcujících recenzích rychle zrušeni a zapomenuti a již zmiňovaná Agent Carter, která byla spíše než spin-offem Capovy série lehce navázána na Agenty, zase dojela na divácký nezájem vinou líného marketingu. O to více věrní fanoušci ocenili, když scenáristé Christopher Marcus a Stephen McFeely a režisér Joe Russo, kteří se na příjemné dobovce podíleli, povolali v Endgame akčního komorníka alespoň na pár chvilek zpět.

Proč takové rozsáhlé povídání o seriálech od ABC v článku o tvorbě Disney+? Z prostého důvodu. Před třemi lety se zkrátka naším oblíbeným fikčním světem rozlehla výrazná rána, jak do kánonu opravdu již nepopiratelně zapadli nejen Agenti a Agentka, ale seriálová tvorba jako taková. Kratičké cameo Jarvise bylo tenounkým, ale nesmírně důležitým pojivem mezi oběma divizemi Marvelu a symbolem klidu zbraní a důležitých strukturálních změn.

V prosinci loňského roku se ta rána ozvala znova, a hned dvakrát po sobě. Že se ve třetím Spider-Manovi objeví Matt Murdock v podání Charlieho Coxe ze seriálového Daredevila, jsme slýchali dlouhé měsíce dopředu z mnoha zdrojů; faktor překvapení tak v kině nebyl až tak velký. Informaci o návratu jeho úhlavního nepřítele Kingpina skrze minisérii Hawkeye jsem ale asi nejen já bral s rezervou. Někdy se ovšem člověk mýlí i příjemně a další zvěst se vyplnila. Vincent D´Onofrio se skutečně vrátil ke své ikonické roli dle mnohých nejlepšího padoucha MCU a Marvel opět ukázal cit pro načasování jako ze zlaté éry prvních dvou sérií Agentů. Kingpin se na fotografii objevil v závěru páté epizody vysílané 15. prosince, tedy v den, kdy se začínal na předpremiérách promítat třetí Spidey s účastí Matta Murdocka. Veřejné tajemství vešlo velkým stylem v oficiální známost – i netflixovské seriály se konečně stávají plnohodnotnou součástí MCU, rovnocennou filmům.

A nebo ne? Naštěstí se nevyplnily zaručené zvěsti, že bude Kingpin tentokrát karikaturně objemný, jak ho známe z komiksů či animovaných Paralelních světů. Na rozdíl od své předchozí štace v Daredevilovi měl ikonickou hůlku, havajskou košili a klobouk, byl trochu moc silný – a nebyl ve vězení. Postava byla bohužel zřejmě trochu „zdisneyfikována“ a další urážení hlav dvířky od auta nás asi už nečeká. Nelze ani odpustit scenáristický laps, jenž z bosse celou sérii tahajícího ze stínů za nitky v posledním díle udělal tupého soldáta, který si jde osobně vyřídit účty se svými nepřáteli do centra New Yorku a udělá tam bugr jako Hulk. Největším problémem ovšem je, že by měl šestým rokem sedět ve vězení a ne ovládat rozsáhlou bojůvku teplákové mafie.

Je snad tento Kingpin – a tedy i tento Murdock – jinou verzí postavy, pouze ztvárněnou stejným hercem? To ví v tuto chvíli zřejmě jen Kevin Feige. Dokud marvelovské filmy explicitně nezmíní události z marvelovských seriálů, budou mít hateři Marvel Television stále dost manévrovacího prostoru pro své argumenty. Jisté jsou ale tři věci. Za prvé, Wilson Fisk svoji zdánlivou smrt přímo převzatou z komiksů přežil a vrátí se, velmi pravděpodobně oslepen, aby dál zatápěl hrdinům jako „next big bad“. Za druhé, vrátí se i Murdock a obleče tentokrát i daredevilovský kostým – prý ve vlastní sérii i jako host v cizích. A konečně za třetí, můžeme začít brát vážně zvěsti o návratu Jessiky Jones v She-Hulk a pomalu se těšit na zadostiučinění, které čeká další skvělé charaktery z netflixovských seriálů.

Stále čtete? Mám pro vás úkol. Pokud jste sledovali provázané teenagerské seriály Cloak & Dagger (natáčené pro platformu Freeform) a Runaways či experimentálního Helstroma (obojí Hulu), dejte do komentářů vědět, zda si i tito hrdinové podle vás zaslouží comeback a zařazení do středního proudu. Mě tato část MCU minula zcela.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (4)
© copyright 2000 - 2025.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace